Çevre ve Orman Bakanlığının, Atık Su Yasası

Endüstriyel Atık Sularda bilindiği üzere işletmeleri denetleyen Çevre ve Orman Bakanlığından yayınlanmış son yasalarda konu biraz daha önemsenmiş ve Yasalara uymayan kişilere verilecek para cezaları arttırılmıştır.  Her ne koşulda olursa olsun çevreyi kirletmek bizce de firma olarak kimsenin hakkı olmadığını düşünüyoruz. Endüstriyel özellikle üretim yapan firmalarda, konu ile ilgili hassasiyetin farkına varmış olacak ki, son dönemlerde Atık su arıtma sistemleri ile ilgili bir talep söz konusu.

Atık su arıtma sistemlerinin kurulması, firmanın ihtiyacının belirlenmesi gibi hususlar profesyonel olmayan kişilerin yapabilecekleri işler değil. Tecrübe ve birikim isten işler. Biz Firma olarak 30 yılı aşkın tecrübemiz ile Türkiye’nin dört bir yanında yapmış olduğumuz çalışmalarla bu konuda kendimizi diğer firmalara nazaran bir adım önde görüyoruz. Onların bu günlerde karşılaşmış oldukları problemler bizim iş sürecimizde yıllar önce karşılaşıp çözülmş ve tekrarı olmamış problemlerdir.

Bu Sebepten dolayı özellikle işletme sahiplerinin, Konuyu araştırıp karar verme süreçlerinde onlara yol gösterebileceğimizi ve ücretsiz keşif ve teklif verebileceğimizi bilmelerini isterim.

Son çıkan yasada konu ile ilgili olarak yasalar şu şekilde belirtilmiştir;

 

            Tesislere verilecek cezalar

  1. a) Ülkenin Egemenlik Alanındaki Denizlerde, Yargılama Yetkisine Tâbi Olan Deniz Yetki Alanlarında, İçme ve Kullanma Suyu Sağlama Amacına Yönelik Olmayan Sularda: Çevre Kanunu ve bu Kanun uyarınca çıkarılan yönetmeliklere aykırı olarak ülkenin egemenlik alanındaki denizlere ve yargılama yetkisine tâbi olan deniz yetki alanlarına, içme ve kullanma suyu sağlama amacına yönelik olmayan sulara atık boşaltanlara 24.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir. (Madde 20/ı/Altıncı paragraf)
  2. b) İçme ve kullanma sularında

             1) Çevre Kanununun 9 uncu maddesi uyarınca belirlenen koruma esaslarına aykırı olarak içme ve kullanma suyu koruma alanlarına, kaynağın kendisine ve bu kaynağı besleyen yer üstü ve yeraltı sularına, sulama ve drenaj kanallarına atık boşaltanlara 48.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir. (Madde 20/n/Birinci paragraf)

             2) Bu alanlarda Kanuna ve yönetmeliklere aykırı olarak yapılan yapılar 3194 sayılı İmar Kanununda belirlenen esaslara göre yıktırılır. (Madde 20/n/Üçüncü paragraf)

Endüstriyel su arıtma sistemlerine ve atık su arıtma sistemlerimizi incelemek isterseniz. Aşağıdaki görsele tıklayarak E-Ticaret Sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz. Yine aşağıdaki numaralardan bize ulaşabilir, Konu ile ilgili olarak bilgi talep edebilirsiniz.

Spring Water Sağlıklı Günler Diler.